تبلیغات اینترنتی رایگان در ارومیه
آبشار سوله دوکل
آبشار سوله دوکل
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعی ارومیه / آبشار / آبشار سوله دوکل ارومیه

آبشار سوله دوکل ارومیه

یکی از جاذبه های دیدنی و بکر طبیعی آبشار سوله دوکل ارومیه است.

درباره آبشار سوله دوکل ارومیه بدانیم…

جاذبه های توریستی شهر ارومیه

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی و بکر شهر استان آذربایجان غربی، آبشار سوله دوکل بوده که در هنگام پرآبی ، مسافران و گردشگران زیادی به خود جذب میکند.

پیشنهاد میکنیم اگر سفری به شهر خوش آب و هوای ارومیه داشتید حتما از این مکان توریستی زیبا و خوش آب و هوا دیدن نمایید.

آبشار دیزج از مرتفع ترین آبشارهای ایران به شمار میرود و برای دیدن آن باید مسیر شیب دار زیادی را به بالا برانید تا به روستای سوله دوکل

و بعد از آن به نقطه اوج آبشار برسید و از آنجا منظره ای بسیار زیبا که آب سرازیر میشود و طبیعت بکر منطقه مرگور را تماشا کنید. آبشار سوله دوکل در نزدیکی مرز مشترک بین سه کشور ایران و عراق و ترکیه در کنار کوه معروف دالانپر (دالامپر) قرار گرفته است. کوه دالامپر به سه کشور ایران و ترکیه و عراق تعلق دارد.

آبهای آبشار سوله دوکل از آب شدن برفهای کوه قندیل جریان میگیرد.

زمان مناسب برای دیدن آبشار ماه های اردیبهشت و خرداد و تیر است و حجم آبشار در این برهه از سال بالا است.

سوله دوکل در زبان کوردی به معنی آبشار دود است و دلیل این نامگذاری حالت دود مانندی است که آبها بعد از برخورد شدید با صخره ها مهی غلیظ ایجاد میکنند و صدای ناشی از برخورد نیز بسیار بالا است .

توجه بسیار مهم : از کسانی که به دیدن آبشار زیبای سوله دوکل می روند، تقاضا میکنیم به هیچ وجه به سمت لبه ی پرتگاه آبشار نروید. در سالیان اخیر مشاهده شده افراد زیادی که عموما هم برای گرفتن عکس و فیلم به لبه ی آبشار رفته به هردلیلی حتی اتفاقی بسیار کوچک و یا وزش باد، در آبشار سقوط کرده و جان خود را از دست داده اند.

دریاچه کوه دالامپر (کلیک کنید)

مسیریابی آبشار سوله دوکل:

برای رفتن به سوله دوگل از مرگور (که در ضلح جنوب غربی شهر ارومیه قرار گرفته) بعد از گذر از شهرک زیوه به سمت روستای دیزج و از آنجا به سمت بز سینا رفته تا به سه راهی به سمت روستای کوله بهی برسید. بعد عبور از روستا و دره ای به سمت آبشار برانید. (مسیر رسیدن به آبشار از دیزج تا انتها آسفالته بوده اما خطرناک و پرپیچ و خم) حدود نیم کیلومتر آخر تا کنون آسفالت نشده و برای ماشین مناسب نیست. از شهر ارومیه تا آبشار حدود یک ساعت رانندگی لازم است.

وبسایت اروم بین عکسها و تجربیات شما از مناطق گردشگری را منتشر میکند. برای بارگذاری عکسهای آبشار سوله دوکل به اسم خودتان با اروم بین تماس بگیرید.

اینستاگراماینستاگرام اروم بین

دنبال هر کسب و کاری هستید در UromBin.ir جستجو کنید

همچنین بررسی کنید

مدرسه هدایت ارومیه

مدرسه هدایت ارومیه

معرفی مدرسه هدایت ارومیه این مدرسه از مدارس تاریخی استان آذربایجان غربی و شهر ارومیه …

تبلیغات اینترنتی در ارومیه