تبلیغات اینترنتی رایگان در ارومیه

کاخ باغچه جوق

کاخ-باغچه-جوق-ماکو

معرفی کامل کاخ باغچه جوق ماکو و عکسهای آن و هرآنچه باید درباره آن بدانید.

در شمال غربی ایران  در استان آذربایجان غربی شهری به اسم ماکو واقع شده است. ماکو شهری بسیار تاریخی است و آثار تاریخی ارزشمند و زیادی را در خود جای داده است. که یکی از باشکوهترین و ارزشمند ترین آثارتاریخی ماکو «کاخ باغچه جوق» است که هم‌ اکنون گردشگران میتوانند از آن بازدید کنند.

کاخ ماکو
کاخ ماکو

ماکو شهر مرزی است که ایران به واسطه آن با ترکیه و آذربایجان در همسایگی است. و خود ماکو با شهر خوی همسایه است .

برویم تا نگاهی دقیق تر به این کاخ باشکوه بیندازیم و با شهر ماکو بیشتر آشنا شویم.

موقعیت کاخ باغچه جوق

کاخ باغچه جوق در شش کیلومتری شهر واقع شده که در جاده بازرگان در روستای باغچه جوق است.

کاخ باقچه جوق
کاخ باغچه جوق

روستا در دامنه کوه واقع شده که بسیار سرسبز و منظره ای زیبا و دلنشینی دارد.

 وقتی از دور به کاخ مینگریم دو پنجره ی آبی رنگ جلب توجه میکند. وقتی نزدیک تر میشویم کاخ دارای ورودی کوچک است که دارای سقفی نقاشی شده است. ایستگاه نگهبانی هم در همین جا قرار دارد. کاخ یک بنای بزرگ ۲۵۰۰ متری که دارای باغی  یازده هکتاری است که در نگاه اول بیننده را مجذوب خود میکند و بسیارگیراست.

بخشی از باغ که محصور در بین نرده هاست برای درختان میوه است و باغ میوه نام دارد. توت، انجیر، گردو، گیلاس، بادام، سیب و بخش بزرگتری از باغ میوه پر از درخت زردآلوست.

باغ کاخ
باغ کاخ
کاخ باغچه جوق
کاخ باغچه جوق

در گوشه ، کناره های باغ گل های رز، اقاقیا و گاها تبریزی به چشم می خورد. بقیه باغ هم تربیب منظمی ندارد و پر از درختان کهنسال و قدیمی است.

در گوشه ای از بنا یک کالسکه دیده می شود که متعلق به سردار ماکوست. سردار ماکو فردی قدرتمند و ثروتمند بود که با روس و عثمانی رابطه خوبی داشت و از آنها هدایای ارزشمندی دریافت میکرد .

تا اینکه رضاخان به قدرت رسید و برای بدست اوردن ثروت طبق نقشه ای سردار ماکو را زندانی و تمام ثروتش را قبضه کرد. که  اشیا و لوازم زندگی سردار ماکو در گوشه کنار این بنا وجود دارد.

موزه‌ کاخ

گردشگران ازکاخ باغچه جوق میتواندد به عنوان موزه بازدید کنند. همانطور که گغتیم سردار ماکو به دلیل اینکه با ترکیه و روسیه ارتباط داشت هدایای نفیسی از آنها دریافت میکرد که در این موزه برای گردشگران نمایش داده شده است تا با زندگی سردار ماکو بیشتر آشنا شوند.

این اشیای تاریخی ر هر دو طبقه کاخ وجود دارند و میتوان از آنها دیدن کرد.

موزه کاخ باغچه جوق
موزه کاخ باغچه جوق

در نگاه اول فکر میکنید بنا ایرانی نیست و شبهات چندانی به بنا های دیگر ندارد و ویژگی ای منحصر به فردی را در خود جای داد است. زیرا معماری کاخ ترکیبی از معماری ایرانی و اروپایی است.

بنای کاخ باقچه جوق
بنای کاخ باقچه جوق

۱۲۰ سال  پیش ساخت این بنا اغاز شد و ۳۰سال طول کشید تا این بنا به اتمام برسد.

 یکی از ویژگی های کاخ این است که بصورت قرینه ساخته شده.

داخل کاخ

وقتی وارد کاخ میشویم در طبقه سالن نهار خوری وجود دارد که در سقف این سالن هم میتوانید نقاشی‌های مربوط به سفره ایرانی و مردان ایرانی را تماشا کنید و هم میتوان، غذاهای اروپایی و مردان و زنان فرنگی را دید که کنار هم تصویر شده اند.

بعد از سالن نهار خوری سالن اتنظار است که جای ملاقات های رسمی بوده است.

در کاخ تالار آیینه ای وجود دارد که محل برگزاری مراسم‌ها و جشن‌های مختلف بوده است و یکی از زیبا ترین بخشهای کاخ است.که  فواره آب مجود در وسط  تالار صدای دلنشین آب آن گوش‌ها را نوازش می‌دهد و به زیبایی محیط می افزاید.

راه پله هایی در دوطرف بنا وجود دارد که از طریق آنها میتوان به  بخش‌های دیگر کاخ همچون اتاق خواب، دفتر کار و شاه‌نشین‌ها دسترسی پیدا کرد. در این راه پله مجسمه های سنگی وجود دارند.

وقتی به طبقه دوم سر میزنید متوجه مبل‌ها، میزها و کمدهایی میشوید که به دست هنرمندان مختلف اروپایی طراحی شده اند.

در داخل بنا پرده های گران قیمت،پنچره های آبی رنگ،تخت خواب‌هایی با تشک‌های پر قو،لوستر های اشرافی زیبا،شومینه های دیواری و…… وجود دارد که باعث مجلل شدن کاخ میشوند.

کاخ ماکو
کاخ ماکو

دنبال هر کسب و کاری هستید در UromBin.ir جستجو کنید

;ho fhy]i [,r

تبلیغات اینترنتی در ارومیه