تبلیغات اینترنتی رایگان در ارومیه

غار سهولان مهاباد

غار سهولان مهاباد

آشنایی با جاذبه بی نظیر غار سهولان مهاباد

در این مطلب به آشنایی با جاذبه بی نظیرغار سهولان مهاباد میپردازیم غارها یکی از دیدنی ترین و تماشایی ترین جاذبه های طبیعی و بی نظیر هستند.

یکی از دیدنی ترین غار های ایران غار سهولان یکی از جاذبه های دیدنی شگفت انگیز است  که در غرب کشوراستان آذربایجان غربی ۴۳ کیلومتری جنوب شرقی شهرمهاباد جاده برهان روستای عیسی کند واقع شده که ما بین شهرستان مهاباد و بوکان قرار گرفته سهولان در زبان کردی به معنای یخبندان است و مردم محلی غار را “کونه کوتر” یعنی لانه کبوتر نیز می نامند که دلیل نام گذاری آن وجود زیاد لانه کبوتردرغار است

غار دیدنی سهولان
غار دیدنی سهولان مهاباد

تاریخچه غار سهولان مهاباد

غار سهولان در زمره ی یکی از بزرگترین غار های آبی ایران قرار دارد تاریخ کشف غار مشخص نیست چون در حوالی آن مناطق مسکونی و روستاها بوده   مردم همواره از آن به عنوان پناه گاه و محلی برای شکار استفاده کرده اند.

به طور رسمی در سال ۱۸۹۰ میلادی ژاک دمورگان همراه اهالی روستای سهولان دست به ساختن قایق چوبی کوچکی زدند و از مسیر آبی دیدن کردند و کروکی از غار کشیدند که ۶۰ درصد با واقعیت کنونی همخوانی دارد تا کنون حدود ۲۵۰ متر از محدوده خشکی و۳۰۰ متر از محدوده آبی غار سهولان کشف شده

  

غار سهولان مهاباد
غار سهولان مهاباد

مشخصات و ویژگی های غار سهولان

سهولان دارای دو ورودی است که از طریق پله ها به عمق ۳۰ متری زمین رفته که از دو بخش آبی و خشکی تشکیل شده که هم مکانی برای غارپیمایی و هم با داشتن دریاچه امکان سوار شدن بر قایق و عبور از آن در محدوده مشخص وجود دارد.

تنها موجودات زنده این غار کبوتر چاهی و خفاش می‌باشند که قسمت هایی از غار را به عنوان آشیانه انتخاب کرده‌اند.

به دلیل تاریک بودن و نبود نور هیچ نوع جلبکی در آب دریاچه این غار رشد نکرده و به غیر از جانداران میکروسکوپی هیچ موجوی دیگری زیست نمی‌کند.

آب دریاچه غار بسیار شفاف و زلال است عمق آن علی رغم تاریک بودن تا چند متری قابل رویت است.

ارتفاع سقف غار تا سطح دریاچه ۵۰ مترمیباشد و عمق آب در برخی جاها به ۳۰ متر می رسد اختلاف دمای درون و بیرون غار بین ۱۰ الی ۱۵ درجه است.

ساختار غار آب و خاک و سنگ آهک بوده مساحت کشف شده حدود ۲ هکتار بوده  و دمای درون غار ۵ الی ۱۰ درجه سانتیگراد که برابر مصوبه ۱۶۹ شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان اثر طبیعی ملی تصویب شده  

غار سهولان
غار سهولان

نقشه ماهواره ای غار سهولان

دنبال هر کسب و کاری هستید در UromBin.ir جستجو کنید

تبلیغات اینترنتی در ارومیه