تبلیغات اینترنتی رایگان در ارومیه

موزه ارومیه

موزه ارومیه

ارومیه، مرکز آذربایجان غربی با فرهنگ و تاریخش یکی از مهمترین شهرهای ایران است و آثار تاریخی و طبیعی زیادی را در موزه ارومیه جای داده است.

یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر ارومیه موزه هست که مجموعه ای از اثار تاریخی را درکنار هم جمع کردند و میتوان اطلاعات زیادی درمورد آنها پیدا کرد.

 موزه ارومیه طرفداران خاص خودش را دارد مردم ساعت ها در سالن های موزه قدم می زنند و با دقت زیادی آثار را تماشا می کنند، آثاری که  رابطه ای با جهان امروز ندارند و شیوه ی زندگی گذشتگان را به زیباترین حالت ممکن نشان می دهد. در کنار آثار، توضیح مختصری درباره ی آن ها وجوددارد و تا شناخت بازید کنندگان نسبت به اثار بیشتر شود.اگر راهتان به این شهر افتاد پیشنهاد می کنیم از موزه ان حتما دیدن کنید. البته در استان آذربایجان غربی به غیر از موزه ارومیه، موزه های دیگری مثل موزه مهاباد، تخت سلیمان، نقده و …..

Urmia Museum
Urmia Museum موزه ارومیه

موزه ارومیه در سال ۱۳۴۶ ساخته شده، این موزه در مجموع از دو تالار بزرگ و کوچک تشکیل شده که در تالار بزرگ مجموعه ای از آثار تاریخی و باستانی را میتوان مشاد کرد. تنوع مجموعه های این موزه قابل توجه است این تنوع باعث شده تا مجموعه آثار این موزه کامل باشد.

موزه ارومیه یکی از غنی ترین موزه های ایران است؛ که در آن آثاری از دوران‌های مختلف تاریخ این ایران زمین ، به‌خصوص اشیای مربوط به دوران‌های ماقبل تاریخ نگهداری می‌شود. در قسمتی از موزه کتاب های نفیس خطی را می بینید که یکی از جذاب ترین از آثار موزه به شمار می ایند که  سه دست نوشته است که به خط میخی نوشته شده اند و متعلق به هزاره اول قبل از میلاد هستند.

قران قدیمی موزه ارومیه
قران قدیمی موزه ارومیه

این موزه به چهار بخش قبل از تاریخ، تاریخی، اسلامی و مردم شناسی تقسیم شده و آثار کتیبه اوراتوریی و سالنی  انرا از موزه های دیگر متمایز کرده

کتیبه اورارتویی موزه ارومیه
کتیبه اورارتویی موزه ارومیه

بخش های مختلف موزه ارومیه

بخش ماقبل تاریخی: اگر میخواهید به اعماق تاریخی این سرزمین سفر کنید به بخش ما قبل تاریخ سر بزنید  پر از آثاری است که قدمت برخی از آثار آن حتی به ۷ هزار سال قبل از میلاد برمی گردد مثل تپه های اسماعیل آباد، سیلک کاشان کشف شده اند و اشیایی مثل سفال انواع سفال ها را شامل می شوند. این قسمت بخشی دارد که مخصوص آثار تاریخی لرستان است، بخش لرستان اشیای تاریخی که از منطقه لرستان به ویژه در دوره مفرغ به دست است را شامل می شود.

بخش تاریخی: در این بخش از موزه اشیاء فلزی و سفالی که از دوران قبل از اسلام و بعد از اسلام به جا ماند جمع اوری شده وبه نمایش گذاشته شده است که ازمناطق شوش، نهاوند، سیاهکل و رحمت آباد به دست آمده اند. در قسمتی از این بخش می توانید سکه هایی که به حکومت های اشکانی، ساسانی، امویان، سلجوقیان، ایلخانان و … تعلق دارند دیدن کنید.

بخش اسلامی: اکثر اشیایی که در این موزه نگهداری میشود برای دوره اسلامی است که تمدن اسلامی و تاثیرش بر روی ظروف و آثار تاریخی را نشان می دهد. در اینجا ظرف هایی وجود دارند که که با خطوط کوفی و با آیاتی از قرآن با ظرافت  و ماهرانه طراحی شده اند که قابل توجه هستند .ایناثار از بخشهای مختلف ایران به موزه ارومیه آورده شده اند.

موزه تاریخی ارومیه
موزه تاریخی ارومیه

بخش مردم شناسی: همانطور که گفتیم موز ارومیه از دوبخش تالار بزرگ و کوچک تشکیل شده است که تالار کوچک مخصوص بخش مردم شناسی است.

که محلی برای نمایش فرهنگ مردم آذربایجان غربی وفرهنگ مردمان دیگر نقاط ایران را هم از است. در این بخش اشیای جالبی مانند خط نوشته ها، آیاتی از قرآن مجید به خط نسخ و نستعلیق، تابلو و مینیاتور، مرقع و قلمدان هایی از قرن های سیزدهم و چهاردهم هجری قمری به چشم می خورد. پوشاک، زیورآلات و دیگر آثار نشان دهنده شیوه ی زندگی مردمان نقاط مختلف ایران است.

ویکی دیگراز آثاری که موجب جذابیت بیشتر این قسمت از موزه شده مجسمه هایی هستند که لباس های محلی به تن کرده اند و نمایانگر اقوام و عشیره های هستند.

عکسهای موزه ارومیه
عکسهای موزه ارومیه
سکه-در-موزه-ارومیه
سکه-در-موزه-ارومیه
ظروف-موزه-ارومیه
ظروف-موزه-ارومیه
کتبیه-موزه-ارومیه
کتبیه-موزه-ارومیه
چاقوهای قدیمی موزه ارومیه
چاقوهای قدیمی موزه ارومیه

در نزدیکی موزه جاذبه های دیگری هم وجود دارد ازجمله

 • کلیسای حضرت مریم درفاصله ۲ کیلومتری
 • کلیسای ننه مریم درفاصله ۶ کیلومتری
 • بند ارومیه درفاصله ۸ کیلومتری
 • پارک جنگلی ارومیه درفاصله ۳.۴ کیلومتری
 • سه گنبد درفاصله ۱.۴ کیلومتری

هتلهای نزدیک موزه

 • هتل مروارید درفاصله ۲ کیلومتری
 • هتل خرم درفاصله ۳ کیلومتری
 • هتل ساحل درفاصله ۳.۲ کیلومتری

غذا خوری های نزدیک به موزه

 • رستوران امین در فاصل ۳ کیلومتری
 • رستوران مولوی در فاصله ۳.۵ کیلومتری
 • رستوران غزال مادر در فاصله ۴ کیلومتری
 • رستوران دیاکو در فاصله ۴.۷ کیلومتری

l,i hv,ldi

دنبال هر کسب و کاری هستید در UromBin.ir جستجو کنید

همچنین بررسی کنید

موزه تاریخ طبیعی ارومیه

موزه تاریخ طبیعی ارومیه

معرفی موزه تاریخ طبیعی ارومیه  امروزه حفظ محیط زیست از محور های مهم توسعه پایدار …

تبلیغات اینترنتی در ارومیه