تبلیغات رایگان در ارومیه
آبشار سوله دوکل
آبشار سوله دوکل

آبشار سوله دوکل

آبشار سوله دوکل

جاذبه های توریستی شهر ارومیه

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی و بکر شهر ارومیه ، آبشار سوله دوکل بوده که در هنگام پرآبی ، مسافران و گردشگران زیادی به خود جذب میکند.

پیشنهاد میکنیم اگر سفری به شهر خوش آب و هوای ارومیه داشتید حتما از این مکان توریستی زیبا و خوش آب و هوا دیدن نمایید.

آبشار سوله دوکل دیزج از مرتفع ترین آبشارهای ایران به شمار میرود و برای دیدن آن باید مسیر شیب دار زیادی را به بالا برانید تا به روستای سوله دوکل و بعد از آن به نقطه اوج آبشار برسید و از آنجا منظره ای بسیار زیبا که آبشار سرازیر میشود و طبعت بکر منطقه مرگور ارومیه را تماشا کنید. آبشار سوله دوکل در نزدیکی مرز مشترک بین سه کشور ایران و عراق و ترکیه در کنار کوه معروف دالانپر (دالامپر) قرار گرفته است. کوه دالامپر به سه کشور ایران و ترکیه و عراق تعلق دارد.

آبهای آبشار سوله دوکل از آب شدن برفهای کوه قندیل جریان میگیرد.

زمان مناسب برای دیدن آبشار ماه های اردیبهشت و خرداد و تیر است و حجم آبشار در این برهه از سال بالا است.

سوله دوکل در زبان کوردی به معنی آبشار دود است و دلیل این نامگذاری حالت دود مانندی است که آبها بعد از برخورد شدید با صخره ها مهی غلیظ ایجاد میکنند و صدای ناشی از برخورد نیز بسیار بالا است .

توجه بسیار مهم : از کسانی که به دیدن آبشار زیبای سوله دوکل رفته اند تقاضا میکنیم به هیچ وجه به سمت لبه ی پرتگاه آبشار نروید. در سالیان اخیر مشاهده شده افراد زیادی که عموما هم برای گرفتن عکس و فیلم به لبه ی آبشار رفته به هردلیلی حتی اتفاقی بسیار کوچک و یا وزش باد، در آبشار سقوط کرده و جان خود را از دست داده اند.

مسیریابی آبشار سوله دوکل:

برای رفتن به آبشار سوله دوکل از مرگور ارومیه (که در ضلح جنوب غربی شهر ارومیه قرار گرفته) بعد از گذر از شهرک زیوه به سمت روستای دیزج و از آنجا به سمت بز سینا رفته تا به سه راهی به سمت روستای کوله بهی برسید. بعد عبور از روستا و دره ای به سمت آبشار سوله دوکل برانید. (مسیر رسیدن به آبشار سوله دوکل از دیزج تا انتها آسفالته بوده اما خطرناک و پرپیچ و خم) حدود نیم کیلومتر آخر تا کنون آسفالت نشده و برای ماشین مناسب نیست. از شهر ارومیه تا آبشار حدود یک ساعت رانندگی لازم است.

وبسایت اروم بین عکسها و تجربیات شما از مناطق گردشگری را منتشر میکند. برای بارگذاری عکسهای آبشار سوله دوکل به اسم خودتان با اروم بین تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

جاذبه های گردشگری ارومیه, جاذبه های طبیعی ارومیه, جاهای دیدنی ارومیه, جاهای توریستی ارومیه, جاذبه های توریستی ارومیه, جاذبه های گردشگری ارومیه با عکس, دیدنی های ارومیه, جاهای دیدنی ارومیه, نقشه گردشگری ارومیه, جاهادی دیدنی ارومیه در بهار, جاهای دیدنی ارومیه در تابستان,  جاذبه های دیدنی ارومیه, جاذبه های توریستی ارومیه, جاذبه های شهر ارومیه, گردشگری های ارومیه, گردشگری ارومیه

کوه دالانپر, کوه دلامپر, دریاچه دالامپر, آبشار سوله دوکل, آبشارهای ارومیه, مرگور ارومیه, آبشار دود ,

تبلیغات اینترنتی در ارومیه