تبلیغات اینترنتی رایگان در ارومیه
دریاچه مارمیشو ارومیه
خانه / گردشگری / جاذبه های طبیعی ارومیه / آبشار / دریاچه مارمیشو ارومیه

دریاچه مارمیشو ارومیه

دریاچه مارمیشو

تاریخچه و مشخصات مارمیشو

یکی از بکرترین و دل انگیزترین نقاط شمال غرب ایران دریاچه ماربیشو یا مارمیشو می باشد که پیدایش ان را به ناآرامی های درون زمین نسبت می دهند به طوری که ریزش کوه ناشی از زلزله باعث ایجاد سدی در مقابل آبهای جاری شده و در نهایت دریاچه کنونی را تشکیل داده است.

ساکنان اولیه مارمیشو مسیحیان می باشند و نام این دریاچه نیز از نام رهبر مسیحیان آشوری یعنی بنیامین مارشیمون در سال حدودا ۱۲۰۰ ه.ش گرفته شده است. این دریاچه حیرت انگیز در ۴۵ کیلومتری غرب شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی ایران در ۴۷ درجه عرض شمال و در ۴۴ درجه طول شرقی و در نزدیکی مرز ایران و ترکیه واقع شده است. همین فاصله ۴۵ کیلومتری از شهر باعث شده تا منظره نسبتا طبیعی ،دل انگیز و دست نخورده باقی بماند.

مساحت این دریاچه طبیعی حدودا ۵ هکتار و عمق آن ۵۰ الی ۶۰ متر می باشد. مارمیشو ازجنوب به کوه های سی تاو و قایدوک و چال و از شمال به کوه بایدوست ،از غرب به روستای مخروبه دری و از شرق به روستاهای بانی و پسان منتهی میشود.

چشمه اولیه آبهای جاری از ناحیه شمال غربی ایران و در مرز بین ایران و ترکیه می باشد سرچشمه اصلی در خاک ترکیه می باشد آب زلال و شفاف این دریاجه دیدنی از چشمه های طبیعی و نزولات طبیعی تامین میشود، سرچشمه اصلی رودخانه نازلو چای که پرآب ترین رود منطقه هست و از غرب به شرق جریان دارد همین دریاچه مارمیشو میباشد  که درنهایت به دریاچه شور ارومیه سراریز میشود.

مسیر دسترسی به دریاچه مارمیشو از شهر ارومیه:

برای رسیدن به این منطقه دیدنی و دل انگیز از مسیر جاده انهر عبور کرده و به سمت منطقه ترگور پیش می روید،از روستاهای موانه،دوبره، بانی، هلانی و پسان میگذرید. در مسیر زیارتگاه پیر خراسان نیز وجود دارد، بعد از عبور از مسیر کوتاه سنگلاخی به تنگه سرسبز می رسید این دریاچه زیبا در همین تنگه و در بین کوهستانها قرار دارد.

دریاچه مارمیشو

این دریاچه حیرت انگیز و دیدنی به دلیل قرار گرفتن در قلب رشته کوه های مارمیشو دارای تصاویری خیره کننده و چشم اندازی زیبا و طبیعی می باشد. دریاچه مارمیشو توسط درختان فراوان و پوشش گیاهی انبوهی احاطه شده است به گونه ای که در فصول بهار و تابستان بصورت یک حلقه سبز رنگ به نمایش در می آید،وجود کوه های نسبتا مرتفع در اطراف دریاچه و آب و هوای کوهستانی به همراه پوشش گیاهی انبوه و پوشش جانوری، هر بازدید کننده ای را به خود جذب می کند، فضایی مملوء از آرامش و حس خوب را برای بازدید کنندگان به ارمغان دارد.

عکس دریاچه مارمیشو

آب و هوای منطقه مارمیشو :

کوه های نسبتا بلند اطراف دریاچه مارمیشو که مرز بین ایران و ترکیه را تشکیل می دهند در فصول پاییز و زمستان شاهد بارشهای فصلی فراوانی می باشند زمستان های سرد نتیجه همین بارش های فراوان است. در فصل بهار و تابستان منطقه مارمیشو دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد و همین امر باعث شده تا بازدیدکننده ها فصل بهار و تابستان را برای گذراندن اوقات فراغت انتخاب کنند.

آبشار مارمیشو

یکی از جاذبه های منطقه مارمیشو آبشار مارمیشو است که در مسیر رودخانه نازلوچای قرار دارد، این آبشار فصلی بوده و در زمان بارندگی های بهاری از بین صخره های کوه های اطراف دریاچه سرازیر می شود.

پوشش گیاهی مارمیشو :

دریاچه مارمیشو توسط درختان فراوان و گیاهان انبوه احاطه شده است، درختان صنوبر ، بلوط و گردو از جمله پوشش گیاهی اطراف دریاچه است بوی زنبق وحشی ، شیرین بیا و گون در آب و هوای بهاری هوش از سرتان می برد. از دیگر گونه های گیاهی می توان از خشخاش ، پیاز کوهی، کاسنی، آویشن ، خارشتر و بومادران نام برد.

پوشش جانوری مارمیشو : 

حیاط جانوری مارمیشو شامل خرس، روباه، گرگ و خرگوش می باشد حال اینکه قبلا گراز، بزکوهی و پلنگ نیز جزو جانوران این منطقه بوده است. از پرندگان نیز می توان از کبک ،شاهین و بلدرچین نام برد، پرندگان مهاجر، در فصولی از سال منطقه مارمیشو را برای زندگی انتخاب میکنند. دیدن پرواز پرندگان و شنیدن صدایشان در لابلای درختان انبوه لذت دوچندانی برای دوستداران حیاط وحش و پرندگان را دارد. ماهی قزل آلا ، ماهی سفید و سمور از جمله آبزیان فراوان دریاچه مارمیشو هستند که متاسفانه با دخالت عوامل انسانی شاهد کاهش جدی این آبزیان هستیم، اما ماهی قزل آلا به وفور در این دریاچه یافت میشود همین امر افراد زیادی را برای ماهیگیری به این منطه میکشاند و محل مناسبی برای صید ماهی و گذراندن اوقات فراغت گردشگران و دوستداران طبیعت می باشد.

عشایر مارمیشو :

از دیگر جاذبه های منطقه مارمیشو زندگی عشایری است، پوشش گیاهی انبوه و آب و هوای مناسب شرایط بسیار مناسبی را برای ییلاق عشایر فراهم کرده است، چادر های ایلات و عشایر را می توان در این منطقه مشاهده کرد. بازدیدکننده های بسیاری با به همراه داشتن چادر مسافرتی و دیگر ملزومات سفر، شب های به یاد ماندنی را در این منطقه در کنار عشایر سپری می کنند.

عسل مارمیشو :

این منطقه یک سوغاتی خوش طعم و طبیعی دارد و آن هم عسل مارمیشو است که بسیار کم نظیر است و ازگذشته تا کنون ازخواص درمانی آن استفاده شده است. محیط بکر و طبیعی منطقه مارمیشو محل بسیار مناسبی را برای پرورش زنبور عسل فراهم کرده است، عسل مارمیشو بسیار معروف و مرغوب است علت آن هم عطر و شهد گل های وحشی است که بسیار کم نظیر است.

نقشه ماهواره ای دریاچه مارمیشو

مارمیشو کجاست؟

برای مسیریابی با Waze کلیک کنید

همچنین بررسی کنید

جزیره-اشک-ارومیه

جزیره اشک

به احتمال زیاد نام جزیره اشک برایتان آشنا است، زیرا که این جزیره یکی از …

تبلیغات اینترنتی در ارومیه